792 874 363 [email protected]

Poziomy języka angielskiego: Ile czasu zajmuje nauka w celu osiągnięcia pożądanego, wysokiego rezultatu?

Dla tych, którzy rozpoczęli naukę języka angielskiego, najczęstszym pytaniem jest, kiedy będzie można swobodnie komunikować się z obcokrajowcami? Nauczyciel angielskiego w Lektor Personalny mówi, że nie ma na to jednej odpowiedzi. Krótsze kursy wystarczą, aby zdobyć podstawową wiedzę – zakupy, przedstawienie się, opowiedzenie sobie o sobie i miejscu pracy – a zrozumienie zawiłości języka i stanie się biegłym użytkownikiem może zająć nawet ponad rok.

Dzisiaj rozmawiamy z Patrykiem, właścicielem prywatnej szkoły Lektor Personalny o tym, ile czasu zajmuje nauka języka angielskiego, aby zobaczyć namacalne rezultaty i jakie obawy napotyka większość uczniów przed rozpoczęciem kursu.

Uczniowie czują postęp w ciągu kilku tygodni

Według Pana Patryka, kiedy uczniowie zaczynają uczyć się nowego języka lub ożywiać zapomnianą wiedzę, często pyta się uczniów, ile czasu faktycznie zajmie nauka?

„Według Common European Framework of Reference for Languages ​​oraz metodologii Cambridge i Oxford, pomyślne ukończenie jednego poziomu zajmuje około 120-140 godzin akademickich. Często taki kurs może być przerażający, że nie będą w stanie poświęcić tyle czasu na naukę języka na zajęciach, a po nim dodatkową samokształcenie.

Postęp jest zwykle odczuwalny przez ucznia w ciągu kilku tygodni. Nawet jeśli nie odrobisz wszystkich zadań domowych lub opuścisz kilka lekcji, co najmniej 80 procent jest nadal gwarantowane.

Prywatne lekcje angielskiego organizujemy w taki sposób, aby uczeń przyswoił podczas nich podstawową niezbędną wiedzę. Innymi słowy, jedyną niezbędną rzeczą, którą powinien zrobić uczeń, jest dołączenie lub przyjście na zajęcia. W nim nauczyciel już teraz upewni się, że wszyscy czują się komfortowo i pogłębiają znajomość języka ”- mówi Patryk szef prywatnej szkoły Lektor Personalny.

Obawy, że ludzie nie są uzdolnieni, są bezpodstawne

Zarówno nauczyciele, jak i administracja często borykają się z obawami uczniów, że nie będą w stanie mówić językami lub nie będą mogli uczyć się w tempie grupowym.

„W naszej szkole nie używamy słowa „nie”. Prawdopodobnie strach przed niekompetencją wziął się z czasów starożytnych, kiedy metodyka nauczania w szkołach nie była tak systematyczna, interaktywna i ciekawa jak dzisiaj. Nasze metody nauczania nie przypominają szkolnej nauki z podręcznika – lekcje to znacznie więcej niż zagłębianie się w rozdziały podręcznika. O sukcesie kursu decyduje zaawansowana metodyka, nowoczesne interaktywne narzędzia, indywidualne podejście do każdego ucznia. Dzięki ciągłemu monitorowaniu i ocenie postępów uczniów, na indywidualne potrzeby reagujemy szybko i sprawnie, koncentrując się na bardziej złożonych tematach lub zadaniach, dzięki czemu nauka odbywa się dynamicznie, z zastosowaniem niezbędnych metod nauczania ”- mówi Patryk.

Ile szkolenia potrzebujesz, aby stać się biegłym użytkownikiem języka angielskiego?

Aktualizacja do standardu, według nauczyciela języka angielskiego – Patryka, zajmuje 120-140 godzin akademickich, ale proces może zająć 200 godzin lub więcej, w zależności od celów i wysiłków ucznia.

„Kursy językowe Lektor Personalny w szkole języka angielskiego są podzielone na 7 poziomów: A1, A2, B1, B1+, B2, C1, C2 i każdy trwa 140 godzin. Aby nauczyć się słownictwa życiowego potrzebnego w sytuacjach awaryjnych: opowiedzieć o swoim programie, przeszłych i przyszłych planach, przedstawić siebie i innych, robić zakupy w sklepie, rezerwować bilety, wypełniać formularze rejestracyjne, wystarczy kurs na poziomie A1. Aby zrobić to swobodnie, wyrażając szczegółowo swoje przemyślenia, zajęłoby kolejny rok na kurs A2. Aby mówić szerzej niż wymagane tematy, wymagany jest kurs B1, a po ukończeniu B1 + można uważać się za samodzielnego użytkownika języka angielskiego. Osoby z takim poziomem wiedzy i umiejętności będą się czuć pewnie w samodzielnej lekturze bardziej złożonych tekstów. Z B2 możesz już wyrażać siebie na bardzo szeroki wachlarz sposobów, używać precyzyjnych i wyrazistych konstrukcji gramatycznych. Po osiągnięciu poziomów C1 i C2 wiedza jest porównywana z językiem angielskim ”- wyjaśnia angielski specjalista.

Po angielsku – swobodnie

Patryk dodaje, że naukę języka obcego można porównać do żywego organizmu, o który trzeba regularnie dbać i pielęgnować, bo opuszczeni zaczną słabnąć: Jeśli nie porozmawiasz z nią przez chwilę, przeczytasz lub posłuchasz, nawet nie zauważysz, jak zapomniana jest wiedza, którą posiadasz.

Utrzymanie dotychczasowej wiedzy na pewno nie jest trudne, wystarczyłoby regularnie używać języka w życiu osobistym, np. oglądać filmy w oryginalnym języku, okazjonalnie prowadzić rozmowę w obcym języku, czytać książkę. Jeśli jednak zdarzy się, że zapomniałeś języka przez wiele lat, z pewnością nie będzie trudno wskrzesić jej wiedzę. Wielu naszych nowych uczniów twierdzi, że uczyło się angielskiego dopiero w szkole przed rozpoczęciem kursu, a teraz już nic nie wie, boją się zacząć od nowa… Jednak w takich przypadkach nauka przebiega bardzo sprawnie i szybko – wiedza musi zostać odnowiona.”

Zadzwoń! Umów się!