792 874 363 [email protected]

Niektóre osoby mogą prowadzić rozmowę w obcym języku bez wahania i z ograniczonym słownictwem, ale z dużą pewnością siebie i entuzjastycznymi gestami rąk. Dla wielu z nas jednak taka rozmowa budzi lęk. Ale teraz dobra wiadomość: dla tych ludzi też jest nadzieja!

W naszym poście przedstawiamy kilka wskazówek, jak przezwyciężyć strach przed mówieniem w obcym języku.

Krok 1: Przeanalizuj swój strach

Czego dokładnie się boisz? W większości przypadków ten temat dotyczy martwienia się o porażkę lub zrobienie z siebie głupca.

Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś dziwne i nietypowe słowa wychodzące z twoich ust podczas rozmowy o pracę, prawdopodobnie postrzegasz ten strach przed oceną i porażką jako własną winę. Lęk ogranicza zdolność mózgu do wykonywania zadań, które normalnie przebiegają płynnie. Przykładem tego jest mówienie w czasie rzeczywistym. Kiedy dodasz dodatkową trudność nowego słownictwa i gramatyki, twój mózg może pęknąć.

strach przed mówieniem w języku obcym
strach przed mówieniem w języku obcym

Aby tego uniknąć, weź głęboki oddech, zastanów się, co chcesz powiedzieć i pamiętaj, że nikt nie oczekuje, że będziesz bezbłędny w języku, który nie jest Twoim językiem ojczystym! Korepetycje z języka angielskiego

Krok 2: Zidentyfikuj obszary problemowe

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do mówienia w obcym języku np. angielskim, Twój mózg będzie potrzebował trochę czasu na przetłumaczenie tego, co słyszysz. Pomyśl o odpowiedzi w swoim języku, a następnie ją przetłumacz np. na angielski. Oczywiście jest to trochę trudniejsze, niż gdybyś odpowiedział w swoim własnym języku.

Czy masz problem ze złożeniem zdań, czy też jest ci trudniej zrozumieć odpowiedź drugiej osoby? Wypróbuj tę sztuczkę: nie myśl o odpowiedzi, gdy druga osoba jeszcze mówi, ale najpierw słuchaj uważnie.

Następnie poświęć chwilę na uporządkowanie myśli i sformułowanie odpowiedzi w języku angielskim – jeśli masz wątpliwości, skoncentruj się w pełni na słuchaniu!

Krok 3: Trenuj rozumienie ze słuchu

Jeśli nie znasz jeszcze zbyt dobrze języka obcego, możesz nie rozumieć poszczególnych słów. Możesz także źle zrozumieć kilka słów jednocześnie. Wtedy może pomóc najpierw popracować nad rozumieniem ze słuchu, na przykład słuchając radia w nowym języku lub oglądając programy telewizyjne w obcym języku. W ten sposób Twoja zdolność mówienia automatycznie się poprawi.

Ale chociaż może poprawić słownictwo i wymowę, media nie zastąpią prawdziwej rozmowy.

uczymy się mówić po angielsku
uczymy się mówić po angielsku

Musisz zrozumieć, że nawet przy częstym słuchaniu języka, którego chcesz się nauczyć w mediach, mózg jest znacznie trudniejszy podczas rozmowy. Ponieważ w rozmowie musisz nie tylko zrozumieć, co zostało powiedziane, ale także przetworzyć to i sformułować odpowiedź – lub dowiedzieć się, jak uzyskać potrzebne informacje.

Krok 4: Nie musisz być doskonały

Nigdy nie nauczysz się biegle w nowym języku bez uprzedniego użycia go w kawałkach. Im wcześniej zaczniesz mówić, tym szybciej osiągniesz poziom ułatwiający rozmowę.

Popełnianie błędów może być frustrujące. Ale na dłuższą metę zdecydowanie warto po prostu pokonywać siebie raz za razem. Więc ogarnij swoje błędy!

Krok 5: Uśmiech poproszę

Lepszą odpowiedź uzyskasz, jeśli zadasz pytanie z uśmiechem. Jaka jest najgorsza rzecz, jaka może ci się przytrafić? Ostatecznie każdy native speaker jest szczęśliwy, gdy nieznajomy stara się mówić w jego języku. Tak więc każdą rozmowę rozpoczynaj od przyjaznego powitania i uśmiechu.

Krok 6: Najpierw ćwicz w rozmowach jeden na jeden

Kiedy spotyka się grupa native speakerów, rozmowa zwykle staje się szybsza i bardziej złożona. Rozmowy jeden na jednego są łatwiejsze do prowadzenia: na kursach prywatnych możesz mieć to doświadczenie, a także skorzystać z wkładu eksperta.

Jeśli chcesz porozmawiać z nieznajomym, kluczem jest nie myśleć o tym za dużo. Bądź spontaniczny – im więcej o tym myślisz, tym trudniej się to robi. Kiedy podróżujesz lub uczysz się języka z pełnym zanurzeniem, rozmowa z nieznajomymi jest często podstawą najlepszych wspomnień.

Krok 7: Kontroluj szybkość rozmowy

Jeśli mówisz powoli i wyraźnie, zazwyczaj motywujesz swojego rozmówcę do dostosowania się do Twojego rytmu mówienia. Jeśli druga osoba nie zrozumie Twojej podpowiedzi, zawsze możesz poprosić ją, aby mówiła trochę wolniej, w końcu wciąż się uczysz!

Krok 8: Nie zniechęcaj się, gdy rozmowa nie idzie tak dobrze

Niektórzy ludzie są bardziej cierpliwi niż inni, inni są bardziej wyrozumiali, a niektórzy po prostu lepiej rozumieją obcy akcent. Jeśli spotkasz kogoś, kto jest niecierpliwy lub niegrzeczny, gdy próbujesz rozmawiać w jego języku, nie trać ducha – wina nie jest twoja!

doskonalenie jezyka angielskiego mowionego 3
Doskonalenie języka angielskiego mówionego

Krok 9: Ćwicz w prostych, codziennych sytuacjach konwersacyjnych

Wiele tematów rozmów jest wciąż omawianych w życiu codziennym. Niezależnie od tego, czy jesz na mieście, pijesz drinka w barze, czy robisz zakupy, większość interakcji przebiega według podobnego schematu.

Jeśli nie czujesz się jeszcze pewnie w nowym języku angielskim, powinieneś szukać właśnie tego rodzaju rozmów. Ponadto, gdy ktoś chce ci coś sprzedać, automatycznie ma więcej cierpliwości.

Poza tymi bardzo standardowymi spotkaniami, kiedy native speakerzy dowiadują się, że uczysz się ich języka, prawdopodobnie zostaniesz zapytany, skąd jesteś i dlaczego uczysz się ich języka. Te rozmowy pomogą Ci zbudować pewność siebie i zapewnią dobre przejście do bardziej ekscytujących tematów.

Krok 10: Udaj się do miejsc, w których mówi się w nowym języku tak często, jak to możliwe

Nie trzeba dodawać, że dłuższy pobyt i kurs językowy w kraju, w którym mówi się również w nowym języku, to najlepszy sposób na poprawę umiejętności mówienia i pozbycie się strachu przed mówieniem w języku obcym. Niezależnie od tego, czy wybierzesz wycieczkę językową, program wolontariatu, czy krótką przerwę: korzystaj z każdej okazji, aby podróżować tam, gdzie mówi się językiem, którego chcesz się uczyć!

Dobrym rozwiązaniem do ćwiczenia języków obcych są spotkania online, zarówno w grach komputerowych, spotkaniach ze znajomymi z całego świata jak i w formie płatnych korepetycji.

Więc zmierz się ze strachem przed mówieniem w obcym języku i spakuj walizki: Twoje umiejętności językowe na pewno się poprawią!

Zadzwoń! Umów się!