792 874 363 [email protected]

Polski system szkolny jest stale pod lupą. Brak nauczycieli, absencja, za dużo przedmiotów w zbyt krótkim czasie… Nic dziwnego, że wielu uczniów jest przytłoczonych i nie nadąża za programem nauczania. W takich przypadkach często warto pomyśleć o pójściu do korepetytora z angielskiego czy matematyki. Jeśli chcesz zostać samozatrudnionym w tej dziedzinie zawodowej, zwykle możesz liczyć na dobrą sytuację w zakresie zamówień – zapotrzebowanie jest wysokie od lat. Szacuje się, że około 25 procent studentów uczęszczało na prywatne korepetycje. Ale jak właściwie zostać korepetytorem ? A jakie wymagania prawne musisz w tym celu spełnić?

Korepetycje jako alternatywa dla prawdziwego zawodu nauczyciela

Wielu młodych ludzi po szkole nadal decyduje się zostać nauczycielami. Rozpoczynasz odpowiedni kierunek studiów, zdobywasz wiedzę teoretyczną i nie możesz się doczekać pierwszych praktycznych doświadczeń w szkole. Jednak dla wielu jest to wielkie rozczarowanie. Ekstremalny poziom stresu, wysokie wymagania, a czasem bardzo skomplikowani uczniowie nie są tym, czym można sobie wyobrazić idealne codzienne życie nauczyciela. Zdarza się więc, że wielu uczniów-nauczycieli rezygnuje z praktyki lub po jej zakończeniu i musi przeorientować się zawodowo. Ale co wtedy?

Kariera korepetytora jest idealna, jeśli zdobyłeś wiedzę teoretyczną dla niektórych przedmiotów szkolnych, ale nie chcesz lub nie możesz uczyć przed 30 uczniami. Na lekcjach indywidualnych lub w małych grupach treść nauczania może być przekazywana znacznie lepiej i skuteczniej. Ponadto dzieci i młodzież, których będziesz uczyć, podchodzą do sprawy z zupełnie inną motywacją – w końcu korepetycje prywatne to dodatkowa oferta, z której zwykle korzystają tylko ci, którzy naprawdę tego chcą.

prywatne lekcje z korepetytorem 1
prywatne lekcje z korepetytorem

Jakie wymagania musi spełnić korepetytor?

Każdy, kto myśli, że musisz mieć stopień naukowy, aby pracować jako korepetytor, jest w błędzie. W rzeczywistości nie ma ścisłych wymagań dla tego zawodu. Oznacza to, że nawet osoby, które porzuciły studia, mogą kontynuować karierę korepetytora.

Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że weryfikowalne kwalifikacje – tj. stopień naukowy i najlepiej kilkuletnie doświadczenie zawodowe jako nauczyciela – znacząco pomagają w generowaniu klientów.

Rodzice chcą mieć pewność, że oddają swoje dzieci w ręce kompetentnego (prywatnego) nauczyciela. Jeśli tak jest, są również skłonni zapłacić więcej za korepetycje.

Ile zarabia korepetytor na godzinę?

A propos płatności: jeśli chcesz zostać korepetytorem, z pewnością zainteresują Cię również możliwości zarobkowe, których możesz się spodziewać. Oczywiście nie można podać żadnych ogólnych informacji na ten temat. To, jak wysoka może być Twoja stawka godzinowa, zależy od różnych czynników, na przykład:

  • Dyplom
  • doświadczenie zawodowe
  • oferowane przedmioty
  • region

Ogólnie można powiedzieć, że większość korepetytorów zarabia od 35 do 60 zł za godzinę. Jeśli popyt jest wysoki i/lub możesz wyróżnić się szczególnie długim doświadczeniem zawodowym, możesz również poprosić o więcej.

Dobrym sposobem na zarabianie na prywatnych lekcjach są korepetycje online, w przypadku których oszczędzasz czas i pieniądze na dojazdach do ucznia.

Przy okazji : jeśli jesteś zatrudniony jako korepetytor w jednej z dużych sieci, stawka godzinowa często nie przekracza 20 zł. Jest to przekonujący powód, zwłaszcza dla dobrze wykształconych nauczycieli akademickich i nauczycieli z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym, aby wybrać drogę do samozatrudnienia.

Dobrym rozwiązaniem są korepetycje online angielski, które pozwalają na prowadzenie zajęć indywidualnych nie tylko z angielskiego ale także z innych przedmiotów.

ile zarabia korepetytor
ile zarabia korepetytor

Praca nierejestrowana w zakresie korepetycji

Zwłaszcza emeryci nauczyciele często oferują korepetycje – nie zgłaszają swoich dochodów do urzędu skarbowego, a tym samym nie muszą płacić żadnych podatków. Ta praktyka nie jest dozwolona w Polsce. Jeśli zostajesz korepetytorem i chcesz zbudować poważny biznes, zdecydowanie powinieneś unikać pracy nierejestrowanej i płacić podatek od wszystkich swoich dochodów.

Zostań korepetytorem: Zawsze myśl o marketingu

Nawet jeśli jako korepetytor będziesz pracować przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą, nigdy nie możesz zapominać, że są to Twoi klienci – a klientów, jak w każdej branży, trzeba najpierw pozyskać.

Aby od razu otrzymać jak najwięcej zamówień, niezbędny jest przyjazny i przejrzysty marketing. Na przykład skontaktuj się ze szkołami w Twoim regionie i zapytaj, czy mogą rozmieścić ulotki informacyjne. Kluby młodzieżowe, kawiarnie przyjazne rodzinie i tablice informacyjne w supermarketach to również dobre punkty wyjścia dla marketingu analogowego.

Jednak Twoim głównym kanałem promocyjnym będzie rekomendacja. Uczniowie, a przede wszystkim rodzice, którzy są zadowoleni z Twojej pracy (i np. niedługo będą mogli świętować lepsze oceny w szkole), najprawdopodobniej polecą Cię innym zainteresowanym. W ten sposób Twoja baza klientów szybko się powiększy i skonsoliduje w krótkim czasie – pod warunkiem, że Twoje korepetycje są przekonujące i możesz również zdobywać punkty jako osoba.

Ponadto załóż konto Google Moja Firma i poproś swoich klientów o pozostawienie opinii. Na przykład, jeśli potencjalny klient wyszukuje hasło „korepetycje angielski Gliwice” i znajdzie pozytywne recenzje obok Twojej witryny, będzie znacznie bardziej skłonny do skontaktowania się z Tobą.

[email protected]
Wiejska 2 Czarków, Śląskie 44-187
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela09:00 – 17:00
+48792874363

Więcej wskazówek dla przyszłych korepetytorów

Właściwe pomieszczenia : Jeśli chcesz zostać profesjonalnym korepetytorem, zdecydowanie potrzebujesz odpowiedniego pomieszczenia, w którym mogą odbywać się lekcje. Możesz na przykład wynająć biuro z osobnym pokojem lub przygotować odpowiedni pokój w swoim mieszkaniu/domu.

Najpopularniejsze przedmioty korepetycji : im więcej uczniów potrzebuje korepetycji z danego przedmiotu, tym lepiej dla Twojej firmy. Dużą zachętą będzie oferowanie korepetycji z przedmiotów: angielski, matematyka i inne języki obce. Ale wszystkie przedmioty przyrodnicze, historia i ekonomia są często poszukiwane przez uczniów i studentów.

Idealna wielkość grupy : Oczywiście korepetycje są najbardziej efektywne, gdy odbywają się jeden na jednego. Jednak nie ma nic złego w nauczaniu dwóch, a nawet trzech uczniów jednocześnie. Ma to tę zaletę, że oni (lub ich rodzice) mogą dzielić koszt prywatnego nauczania. Z drugiej strony wysiłek dla ciebie nie wzrasta znacząco.

Zadzwoń! Umów się!